Nadějnou vícebojařku Novotnou přivedl k atletice strach rodičů

18.02.2017 | AK Olymp Brno | Mistrovství ČR v atletice

Když jako malá obdivovala výkony české atletky Zuzany Hejnové u televizní obrazovky, netušila ještě, že za pár let budou společně trénovat nebo přátelsky popíjet kávu. Osmnáctiletou vícebojařku Janu Novotnou závodící za brněnský Olymp si před dvěma lety vybrala dvojnásobná světová šampionka do týmu mladých nadějí své sportovní akademie HESU a splnila jí tak dětský sen. Ve druhém dílu seriálu Deníku Rovnost Talenti z jihu Moravy přiblíží brněnská atletka aktuální sportovní plány i ambice. 

Nechybělo mnoho, aby místo stadionu Jana Novotná (na snímku uprostřed) zápolila na svahu. „Vyzkoušela jsem řadu činností. Od plavání až k alpskému lyžování. Rodiče se o mě ale báli a dali mi na výběr jiné sporty, tak vyhrála atletika," popisuje.Foto: Archiv Jany Novotné

O spolupráci s bronzovou olympijskou medailistkou se Novotná dozvěděla v den šestnáctých narozenin. „Nevěřícně jsem koukala a byla nejšťastnější na světě. To, že se mnou chce pracovat člověk, kterého obdivuju, byl pro mě obrovský impulz posouvat se dál," povídá brněnská závodnice.

Nechybělo přitom mnoho, aby místo stadionu zápolila na svahu. „Vyzkoušeli jsme s bratrem řadu činností. Od plavání až k alpskému lyžování, u kterého jsme vydrželi poměrně dlouho. Rodiče se o nás ale báli a dali nám na výběr jiné sporty, tak vyhrála atletika," vzpomíná.

Přestože o víkendu slavila titul juniorské mistryně republiky v pětiboji, za vrchol sezony považuje letní juniorské mistrovství Evropy v italském Grossetu. „Když se dostanu do pětky, bude to úžasné, pořád mám ale v hlavě medaili," usmívá se.

Na víceboji má nejraději rozmanitost. „Každý trénink je jiný. O vícebojařích se říká, že neumí nic pořádně, což ale není pravda. Nemusím mít každou disciplínu špičkovou, nemůžu si však dovolit ani velký výpadek," říká.

Nejvíc ji motivuje vidina dalších úspěchů. „Pomáhá mi, když si představím, že jsem na předních příčkách. Stejně tak mě motivují rozhovory s novináři. Těší mě, když si mě všimnou a dostanu se do povědomí lidí," popisuje.

V budoucnu chce skloubit sport se studiem vysoké školy. „Nechci skončit s maturitou, atletika mě finančně nezajistí. Odmala sním o architektuře," říká studentka třetího ročníku karlovarského gymnázia.

Nebrání se však ani vedení mladších atletů. „Se Zuzkou jezdím na kempy, kde trénuju děti, to mě moc baví. Ráda jim předávám, co jsem se naučila a pomáhám k lepší výkonům," dodává.

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/ostatni_region/nadejnou-vicebojarku-novotnou-privedl-k-atletice-strach-rodicu-20170219.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací